Alpinizmas – kopimas į sunkiai pasiekiamas viršūnes. Tai kvapą užgniaužiantis užsiėmimas, kai vieną kartą pabandęs negali sustoti. Tai nuotykiai, kurie suteikia galimybę išbandyti fizines savo galias bei intelektines savybes ekstremaliose sąlygose esant gražiam kraštovaizdžiui. Alpinistiniai įgūdžiai dažniausiai įgyjami bandymų ir klydimų keliu. Alpinizmas – nuostabūs nuotykiai bei įveikimas naujo, dar nepatirto. Kalnai nesuteikia teisės klysti, dažniausiai klaida būna pirma ir paskutinė. Aukščio ir rizikos jausmas yra laimės šaltinis, kuris suteikia galimybę pasijusti vientisa dalelyte supančios aplinkos. Bent kartą pajutęs kalnų magišką trauką žmogus vėl ir vėl sugrįš į kalnus.
Tačiau Vladas Vitkauskas yra teisus sakydamas: „Juk visai nebūtina užkopti į aukščiausią Žemėje kalną. Svarbiau – rasti savąjį Everestą gyvenime.”
Speleologija – urvų tyrinėjimo mokslas. Koji Suzuki (novelė „Draustinis po vandeniu“) įsitikinimu „Speleologijos esmė glūdi ne urvų, kuriuos jau atrado kiti, tyrinėjime. Svarbiausia yra atrasti dar niekieno nepaliestą urvą ir pirmam į jį įžengti. Tai saldžiausia akimirka speleologo gyvenime“. Giliai po žeme glūdintis gamtos sukauptas turtas, sukurta gyvybė, galimybė pamatyti daugelį amžių kurtus šedevrus, pajausti amžinybės dvasią – didžiausias stebuklas, kurį gali pamatyti ir išgyventi žmogus.
Kas yra speleologas urve? Niekas prieš begalybę, viskas prieš nieką, centras tarp visko ir nieko. (Blezas Paskalis)
Taigi, kas yra speleologija?
Speleologija (sin. urvotyra) – tai mokslas, tyrinėjantis urvus (olas, ertmes, plyšius), kitaip – požeminė geografija. Tačiau speleologija vien mokslu neapsiriboja – speleologai užsiima ekstremaliu sportu, turizmu, kūryba (fotografavimu ir filmavimu po žeme), išradimais (speleo technikos tobulinimas), patiria geografinių atradimų džiaugsmą.
Ar gali Kolumbas gimti šiandien, kai žemės paviršiuje beveik nebeliko vietų, kur nebūtų įžengusi žmogaus koja?
Taip! Ir juo gali būti Tu!!!
Jei Tau patinka iššūkiai, nori atrasti kažką naujo – Tavęs laukia neatrastas požemių pasaulis, nežinomos žmonijai gyvybės formos ar net Everestas po žeme.