Birželio 23 dienos minėjimas

Birželio 19 dieną Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus auklėtiniai „LDK palikuonys“ kvietimu dalyvavo renginyje, skirtame paminėti 1941 metų birželio 23 dienos sukilimą.

Renginys prasidėjo Šv. Mišiomis už žuvusiuosius laisvės kovotojus ir tremtinius Vilkijos Šv. Jurgio  bažnyčioje, taip pat buvo pašventinta „LDK palikuonys“ vėliava. Vėliau renginio dalyviai aplankė Vilkijos miesto kapines, kuriose pagerbė masinėje kapavietėje palaidotus kovotojos . Renginį pratęsėme LLA „Vanagai“ partizanų stovyklavietėje (Karalgirio miške), kur Vytauto Didžiojo Karo muziejaus edukatoriai pasakojo apie partizanų ginklus, savo įžvalgomis dalinosi istorikas rašytojas Ernestas Kuckailis, patriotines dainas atliko Valerijus Šerelis, Kęstutis Markevičius ir Gediminas Armonavičius supažindino su autentiška stovyklavietės gynybine bunkerių sistema.

„Bendradarbiaudamas su „LDK palikuonys“ socialiniais partneriais, Kadetų licėjus prisideda prie pilietinių ir patriotinių iniciatyvų“, – kalbėjo Ričardas Žilaitis, Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus direktoriaus pavaduotojas neformaliajam ugdymu,- „džiaugiuosi, kad Kęstutis Markevičius ir Gediminas Armonavičius yra neabejingi Lietuvos kovų istorijai ir yra sektini pavyzdžiai kiekvienam iš mūsų.“

„Pagal NKVD paruoštus planus turėjo būti ištremta apie 50 procentų Lietuvos gyventojų, o tai privedė prie Tautos sukilimo“, – pasakojo Kęstutis Markevičius,- „tai didvyriškumo ir atsidavimo valstybei įrodymas. Per kelias dienas vykusius susirėmimus žuvo daugiau kaip 2000 Lietuvos sūnų, bet mūsų valstybė buvo atkurta. Tai netiko nei nacistinei Vokietijai nei sovietų Rusijai. Tačiau, jei nebūtų šio sukilimo, visą Lietuva būtų nusėta žudynėmis, panašiomis į Rainių tragediją, nes sovietai tam ir ruošėsi.”

„Birželio sukilimas gyvybiškai svarbus kiekvienam lietuviui“, – dalinosi mintimis Gediminas Armonavičius,- „nes tai įrodymas, kad Lietuva priešinosi okupacijai ir pripažino tik laisvos demokratinės valstybės egzistavimą. Mums labai svarbu prisiminti ir neleisti pamiršti šio įvykio, nes tai reikštų užmiršti mūsų  tremtinius ir pokario kovotojus. Todėl man čia labai tiktų Valerijaus Šerelio mintys: „Ne todėl, kad reikia, o reikia todėl, kad….““

Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjus drauge su „LDK palikuonys“ yra įgyvendinę Generolo Povilo Plechavičiaus girios sodinimo idėją. 7000 ąžuoliukų pasodinti tam, kad atmintume generolo gyvenimo kelią.

Nuotraukų autorius: Mamertas Vilkas