Netradicinė geografijos pamoka „Kauno vandenų“ nuotekų valykloje

Netradicinė geografijos pamoka „Kauno vandenų“ nuotekų valykloje

Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus IIB klasės mokiniai 2025 m. balandžio 3 dieną dalyvavo pažintinėje išvykoje į „Kauno vandenų“ nuotekų valyklą. Nuotekų valymas – sudėtingas ir labai svarbus miesto infrastruktūros procesas, todėl su tuo susipažinti svarbu kiekvienam miesto gyventojui. 

Ekskursijos metu mokiniai pirmiausia stebėjo pirminį nuotekų valymo etapą, kurio metu iš vandens pašalinamos stambios atliekos – tokios kaip plastiko fragmentai, popierius, smulkios buitinės šiukšlės ar net įvairūs netikėtai į kanalizaciją patekę daiktai. Ši valymo dalis padeda apsaugoti kitas įrenginių dalis nuo galimų užsikimšimų ir gedimų.

Vėliau kadetams buvo parodytas biologinis valymas, kurio metu pasitelkiami mikroorganizmai. Jie skaido organines medžiagas, kurios lieka vandenyje net ir po pirminio mechaninio valymo. Bakterijos ir kiti mikroorganizmai aktyviai „minta“ teršalais, taip iš esmės išvalydami vandenį biocheminiu būdu.

Kadetai apsilankė dumblo sausinimo patalpose, kuriose sužinojo, kad nuotekų valymo metu susidarantis dumblas nėra paprasčiausiai išmetamas. Ekskursijos metu buvo paaiškinta, kad dalis dumblo naudojama biodujų gamybai, kurios gali būti naudojamos energijos išgavimui. Taip pat buvo pabrėžta, kad džiovintas dumblas, turintis daug naudingų medžiagų, gali būti naudojamas kaip ekologiška trąša, tinkama žemės ūkyje.

„Kauno vandenų“” ekskursijos pabaigoje kadetai galėjo savo akimis pamatyti, kaip atrodo jau išvalytas vanduo, kuris yra pakankamai švarus, kad būtų grąžintas į natūralią aplinką – Nemuną. Tai paliko didelį įspūdį, nes vanduo po visų valymo etapų atrodė skaidrus ir švarus, o tai tik patvirtino, koks veiksmingas ir svarbus yra visas šis procesas.

Apsilankymas „Kauno vandenų“ valykloje leido suprasti, kokie žingsniai atliekami tam, kad nešvarus, naudotas vanduo virstų pakankamai švariu, kad galėtų būti saugiai išleidžiamas atgal į gamtinę aplinką. Kadetai ne tik išplėtė savo žinias apie nuotekų tvarkymą ir aplinkosaugą, bet ir suvokė, kaip svarbu kiekvienam iš mūsų atsakingai elgtis su vandeniu bei atliekų šalinimu, kad mūsų aplinka išliktų švari ir gyvybinga.