Ukrainos Nepriklausomybės diena

Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus bendruomenė sveikina Ukrainą ir jos gyventojus su rugpjūčio 24 dieną minima Ukrainos Nepriklausomybės diena. Daugiau nei prieš tris dešimtmečius šalis, panašiai kaip ir Lietuva, siekdama laisvės ir savos ateities, išsivadavo iš Sovietų Sąjungos.

Šįmet šventė neįprasta. Gaila, bet nepriklausomybės diena sutampa su pusmečiu nuo Rusijos pradėto žiauraus, imperialistinio karo prieš Ukrainą ir jos gyventojus. Valstybė priešinasi, jos žmonės narsiai gina savo ilgai siektą nepriklausomybę ir savo teises. Todėl, karo akivaizdoje, šiais metais šventė bus santūresnė: nevyks paradai, gyventojai išliks budrūs, o šalies miestuose liks įvesta komendanto valanda.

Tačiau Nepriklausomybės dienos svarba nė kiek nesumažės – Ukraina jau išsikovojo savo nepriklausomybę, o dabar ją išsaugos.

Ilgą istorijos laikotarpį Ukrainos gyventojai dėjo pastangas į nepriklausomos valstybės kūrimą, tačiau kaimyninės šalys nuolat tam sutrukdydavo. XX a. pradžioje, žlungant senosioms Europos imperijoms, Ukraina, kaip ir Lietuva, siekė valstybingumo, ją gynė ginklu. Deja, nors tarpukariu Lietuvai pavyko išsikovoti laisvę, tuometinės Ukrainos bandymus numalšino Raudonoji Armija, kuri užgrobė valstybę ir vykdė ukrainiečių tautos naikinimą.

Nauja galimybė išsivaduoti atsirado vėl griūvant imperijai – XX a. pabaigoje, byrant Tarybų Sąjungai. Iš jos dar kartą išsivadavo okupuota Lietuva ir, pagaliau, Ukraina, kuri paskelbė Nepriklausomybės aktą 1991 m. rugpjūčio 24 d. Nepriklausomybės kelyje Ukraina susidūrė su didžiuliais išbandymais, tačiau šalies gyventojams jie ne svetimi ir bus įveikti.

Dabar abi valstybės yra pasiryžusios ginti savo nepriklausomybę visomis išgalėmis, tarp jų ir ugdydami naują savarankiškų, pilietiškai nusiteikusių gyventojų kartą.

Lietuvoje šį iššūkį prisiima P. Plechavičiaus kadetų licėjus, o Ukrainoje – Lvovo „Kruty didvyrių“ vardo sukarintas licėjus. Abi ugdymo įstaigos turi ilgą bendradarbiavimo istoriją: dalyvauja bendrose stovyklose, projektuose, renginiuose, ceremonijose. Licėjų bendruomenės dalinasi patirtimi ir vieni kitiems padeda.

P. Plechavičiaus kadetų licėjus dar kartą nuoširdžiai sveikina Ukrainą ir jos gyventojus su Nepriklausomybės diena. Linkime, kad karas greitai pasibaigtų, Ukrainos vėliava vėl plevėsuotų laikinai okupuotuose miestuose, o šalies gyventojai vėl turėtų galimybę gyventi saugiame, laisvame ir demokratiškame pasaulyje.

Categories: Iniciatyvos