Istorijos aidas Kunigiškių kapinaitėse

2019 m. lapkričio 3 dieną, Kunigiškių kapinaitėse (Svedasų seniūnija) buvo paminėti prieš 70 metų Drobčiūnų miške žuvę septyni partizanai. Tai Vaižganto vardo partizanų kuopos vadas Albertas Nakutis – Viesulas, Stasys Gimbutas – Rūkas, Petras Miškinis – Šarūnas, Petras Černius – Tigras, Petras Dilys – Eimutis, Kazys Palskys – Gintaras, Jonas Meškauskas – Caras.

Paminėti žuvusiųjų partizanų suvažiavo daug žmonių iš Kauno, Utenos, Rokiškio, Anykščių ir vietinių apylinkių. Minėjimas taip pat dalyvavo ir Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus auklėtiniai.

Po mišių dalyviai nuskubėjo į Kunigiškių kapinaites, kuriose po žūties slaptai buvo palaidoti septyni partizanai.

Iškilmingo minėjimo pradžioje prisiminta kaip Sovietinė okupacinė kariuomenė ir vietiniai koloborantai ­– stribai nežmoniškai žiauriai elgėsi su nužudytais Lietuvos patriotais, numesdami jų kūnus ant miestelių turgaviečių grindinio; kaip klaikiai elgėsi su taikiais kaimų gyventojais degindami sodybas, šaudydami senius, moteris ir netgi mažus vaikus sumesdami į degančių namų liepsnas. Taip atsitiko ir greta Užmalaišos upelio esančiame Kurkliečių kaime. 1945 m. liepos 15 d. baudėjai sudegino penkias sodybas ir į degantį namą įmetė Birutės Mateikienės trejų ir ketverių metų vaikus Algį ir Nijolę. Kaime nušovė 14 gyventojų. B. Mateikienė po šių įvykių išprotėjo.

Pokario metais Svėdasų krašte žuvo 154 partizanai, 30 svėdasiškių partizanų buvo nukauti kitose apylinkėse, septyni mirė lageriuose, 28 nužudyti kalėjimuose. Žuvo 15 partizanų ryšininkų. Taigi gyvybės neteko 234 jauni kraštiečiai. Daug šeimų buvo ištremta į Sibirą.

Minėjimo dalyviai žuvusiuosius pagerbė tylos minute.

Plačiau: „Svedasų varpas“, 2019 m., nr. 12 (42), 2020 m. nr. 1 (43)