Užmegzti draugiški santykiai tarp karinio mokymo įstaigų Izraelyje ir Lietuvoje

Vasario 18 – 22 dienos Izraelyje, Haifos mieste, lankėsi generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus atstovas, kuris susitiko su The Hebrew Reali School ir karinio internato mokyklų vadovais.

The Hebrew Reali School mokykla įkurta 1913 metais ir nuo pat įkūrimo pradžios orientuota į holistinį mokymą. Iki šios dienos mokykla išleido 22300 absolventų, tarp kurių yra Izraelio prezidentas Ezer Weizman, aukštus postus užimantys valstybės tarnautojai, kompanijų vadovai.

„Mūsų šalis neturi tiek daug gamtos išteklių, kurie mūsų šalį padarytų turtingą, bet mes turime jaunus protus, kuriuos turime paruošti tapti ištekliais- jie turi būti naudingi mūsų visuomenei“- kalbėjo mokyklos vadovas dr. Yosi Ben-Dov

Mokykloje vaikai mokosi nuo pirmos iki dvyliktos klasės, 530 mokytojų kiekvieną dieną pasiruošę padėti 4000 vaikų. Modernios ir erdvios klasės, šiuolaikiškos laboratorijos ir didelė biblioteka užtikrina kiekvienam vaikui privatumą, komandinio darbo atmosferą, labai gerus mokslo rezultatus.

„Man čia labai patinka, aš gimiau čia ir užaugau. Džiaugiuosi, kad mano tėvai išrinko šią mokyklą. Ruošiuosi būti mediku ir žinau, kad čia man bus suteiktos pačios geriausios žinios“ – kalbėjo bibliotekoje sutiktas jaunas izraelitas.

Karinė mokykla įkurta 1953 metais generolo Davido Ben-Guriono ir dr. Arthuro Biramo iniciatyva. Mokykloje mokosi 160 kadetų. Akademines studijas karinės mokyklos mokiniai mokosi drauge su The Hebrew Reali School mokyklos auklėtiniais. Karybos studijas tęsia kariniame miestelyje. Moderni ginkluotė, kovos lauko doktrina, mūšių ir karų analizė, topografija ir karinės technologijos- viso to mokosi kadetai trejus metus.

Graži ir prasminga tradicija, jungianti šias dvi mokyklas, yra atminimo diena. Balandžio mėnesį visi esami ir buvę mokyklos auklėtiniai susirenka atminti tų, kurie žuvo kare. Kiekvienais metais daugiau kaip dešimt tūkstančių žmonių susirenka į mokyklos aikštę- šiais metais bus pagerbti trys šimtai du kariai, bus ištariamos jų pavardes. Kiekvienais metais mokyklos bendruomenė tikisi, kad naujų pavardžių nebus, bet deja…

Stojantieji į karinę internatinę mokyklą turi įveikti trijų pakopų egzaminus ir tik šešiasdešimt jaunų vaikinų ir merginų iš 240 kandidatų yra kviečiami tęsti mokslus.

„Mums yra svarbu, atskleisti kiekvieno jauno žmogaus galimybes ir sustiprinti jį kaip žmogų, kuris taptų lyderiu Izraelio kariuomenėje“ – kalbėjo mokyklos vadovas pulkininkas leitenantas Yedidya Hazani.

Kadetams keliami griežti reikalavimai dėl mokslo rezultatų. Kadetams, pradėjusiems atranką, bet turintiems daugiau nei vidutinį mokslo rezultatų balą, yra skiriami papildomi užsiėmimai, kurie trunka iki dviejų mėnesių. Pasiekę reikiamą žinių lygį, visi būna pasiruošę pradėti mokslus nuo rugsėjo pirmosios dienos.

„Mokslai pas mus trunka trejus metus, man čia patinka, nes tai geriausia mokykla, kuri mane paruoš būti karininku. Dabar esu dvyliktokas ir žinau, kad eisiu tarnauti į oro desanto pajėgas. Man tai patinka ir yra priimtina. Mano tėvai palaiko mano pasirinkimą ir man tai yra labai svarbu“ – kalbėjo dvyliktos klasės auklėtinis.

Kiekvienas baigiamasis kursas turi gražią tradiciją- projektą, kuris skirtas mokyklai. Prieš ketverius metus dvyliktokai nutarė įamžinti keturių buvusių kadetų žygdarbį. Baigę mokyklą kadetai iš karto išėjo į kariuomenę. Jie buvo paskirti į tankų dalinį. Visiems keturiems teko valdyti kovinę mašiną. 1973 metais karinio konflikto metu, vykdydami kovinę užduotį, jie papuolė į priešo ugnies zoną. Dingo ryšys, pastiprinimo belaukdami jie vis tiek tęsė mūšį. Deja, visi keturi žuvo. Dvyliktokai surado sugadintą kovinę mašiną karinės technikos aikštelėse, gavę leidimą, jie už savo lėšas parsigabeno ją į mokyklos teritoriją, suremontavo, nudažė ir bendromis pastangomis pastatė ją matomiausioje karinio miestelio vietoje. Kaip atminimą kiekvienam buvusiam, esamam ir būsimam karo mokyklos kadetui.

„Vykdamas į Izraelį tikėjausi sužinoti daugiau apie mokykloje dėstomas programas, rasti atsakymus, iš kur jaunas žmogus semiasi patriotizmo, kur slypi motyvacija mokytis“, – kalbėjo Ričardas Žilaitis, Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus direktoriaus pavaduotojas ugdymui – „Radau daugiau nei tikėjausi. Pirmiausia, tai dėmesys kiekvienam žmogui, vaikui, asmenybei. Čia kiekvienas yra svarbus. Pagarba tėvams ir jų nuomonei yra tikriausiai įgimtas bruožas. Supratau vieną, kad naujai įrengtos laboratorijos, klasės bus niekam nereikalingos, jei nebus atsidavusių mokytojų, kurie bus pasiruošę padėti vaikui tapti geriausiam. Džiaugiuosi, kad šios mokyklos sutiko bendradarbiauti su Kadetų licėjumi. Mes turime ko išmokti. Ir nereikia pamiršti, kad mūsų tautos gyvena kartu nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų. Per visą keturių dienų vizitą šalia Izraelio vėliavos plevėsavo ir Lietuvos. Man tai buvo garbė ir įvertinimas.“