Europos kalbų diena

Europos kalbų diena Kadetų licėjuje

Europos kalbų diena Kadetų licėjuje kaip ir kasmet minima rugsėjo 26 d. Ja siekiama išreikšti skirtingų kalbų mokymosi svarbą, paskatinti plėsti užsienio kalbų žinias ir parodyti, kokia turtinga Europos lingvistinė įvairovė.

Europos Sąjungoje yra 24 oficialios kalbos, tačiau visame žemyne vartojama net apie 200 kalbų. Šiais metais, atsižvelgiant į Europoje vykstantį karą, Europos kalbų diena skirta ukrainiečių kalbai. Kadetų licėjus turėjo unikalią galimybę šią dieną paminėti dėka mokykloje besimokančių ukrainiečių.

Europos kalbų diena

Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjus jau ne vienus metus bendradarbiauja su Lvivo „Kruty didvyrių“ vardo sukarintu licėjumi. Abiejų mokyklų kadetai dalyvauja bendruose renginiuose, stovyklose ir išvykose. Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą, bendradarbiavimas nenutrūko. Mūsų kadetai ne vieną kartą rinko paramą ukrainiečiams, kurią perduoti padėjo „Kruty didvyrių“ licėjaus kadetai. Tuo tarpu, su mūsų socialinių partnerių pagalba, Licėjuje įkurta ukrainiečių klasė, kurioje mokiniai iš puolamos šalies gali mokytis Lietuvoje savo gimtąja kalba. Kadetai, dirbdami su kolegomis iš Ukrainos, bendrauja pasitelkdami savo užsienio kalbų žinias – dažniausiai anglų kalbą, bet ne tik.

Minint šių metų Europos kalbų dieną Licėjaus kadetai mokėsi ukrainiečių kalbos žodžių, kuriuos jie rašė ir skaitė. Pamokų metu jie iliustravo kiekvienam svarbiausius žodžius, vertė juos į ukrainiečių kalbą, rašė laišką kalbai, galėjo aplankyti ukrainiečių kalbai skirtą parodą Licėjaus bibliotekoje. Tuo pačiu kadetai klausėsi ukrainietiškos muzikos ir stebėjo vaizdinę medžiagą. Prisidėti prie renginio virtualioje erdvėje buvo pakviesti kolegos iš Lvivo. Jiems ruošiantis prisijungti, visoje Ukrainoje buvo paskelbtas oro pavojus, atsitiktinai primindamas, kodėl šių metų Europos kalbų diena skirta konkrečiai ukrainiečių kalbai. Lietuvos gyventojai puikiai supranta šią situaciją – dar netolimoje praeityje į mūsų kalbą taip pat buvo kėsinamasi, o iš jos vartojimo šaipėsi viską grobianti imperija.

Laimei, virtualus susitikimas su ukrainiečiais praėjo sklandžiai. Jo pradžioje buvo aptartas rengiamas ukrainiečių-lietuvių kalbų žodynas; ukrainiečiai deklamavo Vasyl Symonenko eilėraštį „Žinai, kad esi žmogus“ bei koncertavo. Savo kolegoms Licėjaus mokiniai pateikė atitinkamus lietuvių kalbos kūrinius, o vėliau abi bendruomenės turėjo įveikti užduotis, kuriose stengėsi suprasti vieni kitų kalbas. Tai nebuvo lengva, bet lydimi geros nuotaikos renginio dalyviai įsigilino į vieni kitų žodžius.

Europos Sąjunga – daugiakultūrė. Šiuo metu yra 24 oficialios kalbos, bet tai tėra tik maža ES vartojamų kalbų dalis. Vis daugiau žmonių iš viso pasaulio renkasi Europą ir jos didžiuosius miestus, kuriuos jie praturtina savo darbu, kultūra bei kalba. Užsienio kalbų žinojimas atneša abipusę naudą – jų dėka galima bendrauti, susirasti draugų, atrasti naujų perspektyvų, dalintis žiniomis bei naujomis idėjomis su kitų šalių piliečiais ir taip geriau pažinti pasaulį. Daugiakalbystė padeda vystyti kognityvinius, komunikacinius ir kitus asmeninius gebėjimus, gerinti šalių ekonomiką bei ugdyti pilietiškesnę, tolerantiškesnę ir sąmoningesnę visuomenę. Ši nauda akivaizdi, todėl Europos Sąjunga vertina ir skatina daugiakalbystę. Tai atspindi tiek pačių ES institucijų daugiakalbystė, tiek užsibrėžti tikslai – tokie kaip skatinimas Europos gyventojus išmokti bent dvi užsienio kalbas.

Europos kalbų diena

Dėkojame Lvivo „Kruty didvyrių“ vardo sukarintam licėjui ir jo bendruomenei už prasmingą ir įdomų renginį. Užsienio kalbų žinojimas – didžiulė vertybė ir mes džiaugiamės, kad vieni kitus galėjome supažindinti su savo kalbomis.