Kadetai dalinasi mintimis apie kelionę į Lvivą

Birželio 9-11 d. Licėjaus kadetai lankėsi Ukrainoje, kur jie susitiko su savo kolegomis iš Lvivo „Kruty didvyrių“ vardo sukarinto licėjaus.

Mokyklos atstovai dalyvavo sukarinto licėjaus vienuoliktokų mokyklos baigimo ceremonijoje, pagerbė šalies gynėjus ir lankėsi istoriniuose pastatuose. Pati išvyka taipogi istorinė. Jos metu pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos sukarintų mokyklų.

Mokyklos baigimo ceremonijoje Licėjaus auklėtiniai dalyvavo kartu su kadetais iš Lenkijos. Drauge jie sveikino savo kolegas iš Ukrainos, tarp kurių nemažai pažįstamų iš ankstesnių susitikimų. Visų trijų mokyklų atstovai jau ne kartą susitiko. Nuotaiką temdė tik supratimas, kad baigę mokyklą kadetų draugai iš „Kruty didvyrių“ vardo sukarinto licėjaus eis ginti savo šalį nuo Rusijos.

Ukrainos kadetus pasveikino į sukarintą licėjų atvykę Ukrainos herojai. Ceremonijos pabaigą pažymėjo Ukrainos, Lenkijos ir Lietuvos vėliavų apsikeitimas. Tuomet laukė istorinė akimirka – trišalės bendradarbiavimo sutarties pasirašymas. Mokyklų atstovai ir kadetai kartu pasirašė sutartį, kuria įsipareigojo organizuoti bendras veiklas, užsiėmimus, dalyvauti ceremonijose ir daugiau.

Tačiau išvyka į Lvivą dar nesibaigė. Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos kadetai keliavo po reikšmingas ir istorines Lvivo vietas. Jie aplankė Marso lauku pavadintas kapines, kur kadetai pagerbė už Ukrainos ir mūsų visų laisvę žuvusius didvyrius. Toliau kadetai pamatė Lvivo operos ir baleto teatrą, Potockių rūmus, klausėsi jų istorijos. Svečiams susikalbėti padėjo ukrainiečių kadetai, tačiau kalbos barjeras nebuvo problema.

Apsilankymas Lvive dar labiau suartino Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos kadetus. Ši patirtis jiems paliko neapsakomai didelį įspūdį. Tai geriausiai atspindi tik pačių kadetų mintys ir atsiliepimai:

„2023 m. birželio 10 d. vykome į Ukrainą, Lvivą, Kruty didvyrių vardo sukarintą licėjų sudalyvauti vienuoliktokų mokyklos baigimo ceremonijoje, tačiau dar svarbesnis tikslas buvo pasirašyti trišalę bendradarbiavimo sutartį tarp Ukrainos, Lenkijos ir Lietuvos sukarintų mokyklų. Ceremonijos metu Ukrainos kadetus atvažiavo pasveikinti ir patys Ukrainos herojai, o ceremonija pasibaigė Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos vėliavų pasikeitimu. Po ceremonijos visų trijų šalių sukarintų licėjų vadovai kartu su kadetais pasirašė trišalę bendradarbiavimo sutartį tarp Ukrainos, Lenkijos ir Lietuvos sukarintų mokyklų, kuri leis dar stipriau ir efektyviau veikti visoms trims pusėms kaip vienam kumščiui turinčiam tą patį tikslą – kartu stiprėti Tėvynės Labui! Po pietų visų trijų valstybių kadetai kartu su lydinčiais vadovais išvyko į Lvivo centrą aplankyti Potockių rūmų, kur sužinojo apie Potockių kartų ir pačių rūmų istoriją bei aplankė Lvivo operos ir baleto teatrą. Įspūdžių kupina diena baigėsi Lvivo karių, kritusių dėl Ukrainos laisvės pagerbimu. Vykome į Lvivo Marso lauku pavadintas kapines, kur ilsisi už Ukrainos laisvę kritę Lvivo kariai. Nuo pat Lietuvos ir Lenkijos atstovų atvykimo, kadetų grupes lydėjo Ukrainos licėjaus kadetai, kurie išnaudojo savo kalbų vertimo įgūdžius, leisdami visoms trims šalims susibendrauti bei užmegzti artimesnį ryšį“ – pasakojo Klaudijus Skirgaila.

„Šis susitikimas pas ukrainiečius kadetus (06:09 – 06:11), bei susipažinimas su jų atliekamomis funkcijomis ir gyvenimu “Ліцей імені Героїв Крут у Львові” buvo neįtikėtinai įspūdingas. Mūsų dalyvavimas ir prisidėjimas prie sutarties pasirašymo dėl bendradarbiavimo tarp Lenkijos, Ukrainos ir Lietuvos kadetų bus įtrauktas į istorijos dalį. Tačiau kas man įsiminė labiausiai – tai neapsakomo grožio Lvivo architektūra, puošianti Lvivo centrą bei jo rajonus. Tokie istoriniai pastatai kaip „Potocki Palace“ bei „Lviv National Opera“ turi kilnią ir stiprią praeitį. Turime suprasti, kad tik būdami vieningi bei stiprūs, galime kažką pasiekti. Patriotiškumą Lvive kaip niekas kitas atspindi kapinės „Lviv Field of Mars“ žuvusiems Ukrainos karo herojams atminti“ – pasakojo Aivaras Patarakas.

„Šioje šventėje dalyvavo kadetai iš trijų šalių: Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos. Pabuvus 2 dienas tapome lyg viena didelė šeima. Kadangi 3 skirtingos šalys, tai buvo 3 skirtingos kalbos, bet tikrai nebuvo diskomforto bendrauti. Visi kalbėjome anglų kalba, bet dažnai mėgdavome ir pakalbeti savo kalba bei bandyti suprasti, kas yra sakoma. Dažniausiu atveju pavykdavo daug ką suprasti. Tokį didelį ryšį mums sukūrė 30 minučių pabuvimas vienoje patalpoje be vadų. Visą likusį laiką leidome kartu, vienas kitu rūpinomės ir padėjome. Daug juokėmės ir pasakojome savo geriausius gyvenimo įspūdžius, bet manau daugumai ši patirtis bus viena didžiausių ir neįkainojamų patirčių. Tokios pažintys išlieka tikrai ne trumpam laikui ir tai buvau įsitikinusi ne kartą, todėl tikiu, kad šis ryšys ir bendravimas nenutrūks dar ilgą laiką. Kiekvienas iš mūsų, kuris ten buvo, turės daug ką papasakoti savo vaikams ir anūkams, nes ne kiekvienas gali nuvykti į Ukrainos kadetų paskutinį skambutį tuo metu, kai toje šalyje vyksta karas. Nemeluosiu, teko nubraukti ne vieną ašarą prieš atsisveikinant su visais. Daugumą Ukrainos kadetų pažinojau nuo 2022 metų Žalgirio stovyklos, kurios metu užsimezgė labai stiprus ryšys ir išliko bendravimas iki šių dienų. Daug bendravom ir dauguma iš jų nežinojo, kad būsiu. Nesakiau, nes norėjau padaryti staigmeną. Tai kai pamatė jie mane, tai pasitiko kaip geriausią ir ilgiausiai pažįstamą draugę. Ir tai buvo šilčiausias ir geriausias jausmas. Teko nubraukti ašaras ir kai stovėjau rikiuotėje, nes galbūt juos mačiau paskutinį kartą… Todėl buvo didelė garbė sudalyvauti jų šventėje ir tikiu, kad visos šios pažintys išliks labai ilgam. Tariu didelį ačiū tiems, kurių dėka galėjau tai patirti!“ – pasakojo Lukrecija Kuzmickaitė.

„Ukrainos kadetų licėjuje „Ліцей імені Героїв Крут у Львові” vyko paskutinio skambučio šventė, per kurią vienuoliktokai baigė mokyklą. Į visą šventę įėjo Ukrainos šalies pagerbimas ir žuvusių pagerbimas, įvairių tautiškų dainų dainavimas bei šokiai. Į šventę buvo atvykę daug žinomų žmonių, tokių kaip Ukrainos herojai, kurie savo kalbomis dėkojo kadetams. Buvo žmonių, kurie ne vien buvo iš Ukrainos, bet ir iš kitų šalių, kaip Lietuvos ir Lenkijos. Jie savo kalbomis drąsino visus kadetus ir dėkojo už galimybę būti visiems kartu. Visi tos mokyklos kadetai tikrai parodė savo meilę Ukrainai, savo patriotiškumą, kurį įrodė per Himno giedojimą, kaip jie rimtai ir garsiai atsakydavo į ištartus žodžius: “Slava Ukraïni!”, kaip jie rimtai žygiavo ir rodė savo tvirtumą visų vadų nurodymuose“ – pasakojo Andrija Andziulytė.

„Birželio 11 dieną, kadetų licėjus pasirašė trišalę sutartį su Ukrainos kadetų licėjumi “Ліцей імені Героїв Крут у Львові” bei Lenkijos kadetais iš licėjaus “hussar”. Sutartis įtvirtino Ukrainos, Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimą ir visapusišką pagalbą vieni kitiems. Siekiant darnių santykių bus kuriamos bendros vasaros stovyklos, nauji projektai ir daug kitų planų. Taip pat, kadetai aplankė Lviv’e esančias kapines, kuriose yra palaidoti Ukrainos herojai, kurie kovojo už savo šalies nepriklausomybę iki paskutinio atodūsio. Kapinėse matėme labai jaunus palaidotus karius, kurie beveik tokio pačio amžiaus, kaip mes. Ne kiekvienas sugebėtų stoti ginti savo šalį, artimą ar draugą, tik iškilus pavojui. Bet šie žmonės netausojo savęs ir tai darė iš širdies“ – pasakojo Marta Guogaitė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *