Žygis į komendantūrą

Kviečiame dalyvauti pėsčiųjų žygyje minint Generolo Povilo Plechavičiaus nuveiktus darbus Lietuvai.

Susitiksime Bukančiuose (Židikų sen., Mažeikių raj.), Povilo Plechavičiaus gimtinėje. Bus atidengtas Sedos ir Ukrinų bendruomenių pastangomis pastatytas paminklinis akmuo generolui Povilo Plechavičiui atminti.

Žygio maršrutas drieksis vaizdingomis Žemaitijos apylinkėmis. Iš Bukančių eisime Ukrinų link, kur akys turės į valias laiko ieškoti miško pradžios dirbamų laukų pakraščiuose. Mantvydžių ir Žemalės apylinkėse rasime kelią, vedantį į Sedą – Renavos miško masyve. Praeisime Sedos girią ir pralenkę Nausodę įžengsime į Sedą.

Šiuo žygiu norime įamžinti Povilo Plechavičiaus pastangas atsiimti iš bolševikų Sedą ir įkurti miestelyje komendantūrą.

Žygį organizuoja Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3 – oji rinktinė drauge su Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjumi.

Renginio informacija:

Žygio data: 2021 m. rugpjūčio 28 d.
Maršrutas: Bukančiai – Ukrinai – Renavos miškas – Sedos giria – Seda.
Atstumas: 16 km
Žygio pradžia: 11.00 val. Bukančiai, Židikų sen., Mažeikių raj.
Žygio pabaiga: 17.00 val., Seda, Mažeikių raj.
Registracija: internetu – nuoroda.
Registracijos mokestis: renginys nemokamas.

Kontaktai pasiteiravimui:
Mob. tel. num.: 8 645 68127
El. paštas: ricardas.zilaitis@kadetulicejus.lt

Povilas Plechavičius, grįžęs į Lietuvą ir negalėdamas daugiau matyti bei girdėti savo kraštiečių žeminimų, 1918 metų rudenį traukiniu nuvyko į Vilnių, kur buvo įsikūrusi laikinoji Lietuvos vyriausybė. Gavęs iš valdžios įgaliojimus, pradėjo organizuoti Žemaitijoje miliciją, įsteigė komendantūrą Sedoje. Visi darbai buvo skirti vienam tikslui – stiprinti besikuriančią Lietuvos valdžią.

Įsakymas nr. 2 Komendanto Sedos apskričio, 1919 kovo 8

Paskelbiu, jog karo stovis nėra nuimtas.

1. Uždraudžiu griežtai susirinkimus be mano leidimo. Norinčius gauti leidimą ant susirinkimo turi paduoti prašymą per 3 dienas prieš susirinkimą.
  2. Griežtai uždraudžiu gabenti per rubežių mano apskričio: arklius, visokios rūšies gyvulius, linus, sėmenis ir, abelnai, visokią žalią medžiagą visiems, kurie neturi nuo manęs naujo paliudijimo nuo 8 kovo š.m. Visus senus paliudijimus mano išduotus ar per komitetus gautus, skaityti neturinčiais veiksmės.
  3. Vokiečių kareiviai neturi jokios teisės rekvizuoti ir išvežti iš mano apskričio, viską, paminėtą 2 punkte.
  4. Ypatiškas rekvizicijas vokiečiams griežtai uždraudžiu, rekvizicijas gali rinkti Komitetas sulyg mano leidimu dėlei tos kariuomenės, kuri eina ginti Lietuvą.
  5. Visi vokiečių karininkai ir kareiviai, kurie eis prieš mano įsakymus ir darys betvarkę (kaip tai: ypatiškas rekvizicijas furmankų ir t.t.) bus suimti ir atiduoti teismui General Komandos Liepojuje.
  6. Kiekvienas pilietis privalo atsinešti prie kareivių su pagarba, atmindamas, jog jie lieja kraują už nepriklausomybę mūsų brangios tėvynės Lietuvos.
  7. Vaikščioti nuo 8 val. vakaro iki 5 val. ryto be atskiro leidimo uždrausta.
  8. Neturintieji leidimo ant ginklo nuo apskričio milicijos viršininko, privalo atiduoti ginklus į komendantūrą iki 20 kovo š.m. Pas ką bus atrasti ginklai po 20 kovo š.m., bus nubausti karišku teismu.
  9. Uždraudžiu mažiausią agitaciją prieš teisėtą Lietuvos valdžią. Sugauti agitatoriai bus teisiami karo teismu ir baudžiami ligi mirties bausmės.
  10. Sugauti plėšikai arba vagys plėšiant arba vagiant bus sušaudomi ant vietos be teismo. Su žinia Komendanto.
  11. Kas nuplėš mano įsakymus ir apgarsinimus, bus bausti mirtimi.
  12. Visi, kurie nepildys mano įsakymų, bus bausti karišku teismu iki mirties bausmės, arba pinigine baisme iki 10.000 markių ir 3 mėnesių kalėjimo.

Komendantas Sedos Apskričio
P. Plechavičius, Karininkas