Kodas 0622

Pėsčiųjų žygis „Kodas 0622“

Vakar buvo minimos 82-osios Birželio sukilimo metinės. Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjus jas pasitiko įvairiais renginiais, tarp kurių buvo „Kodas 0622“.

Tai Vytauto Didžiojo karo muziejaus drauge su Kadetų licėjumi organizuotas pėsčiųjų žygis Kaune. Renginio metu 5-11 klasių mokiniai turėjo progą autentiškai susipažinti su svarbiausiomis sukilimo vietomis keliaudami po miesto erdves. Tuo tarpu jų mokytojai dalyvavo Prof. Valdo Rakučio bei Dr. Simono Jazavitos paskaitose apie 1941 m. sukilimą – Kauno miestui ir Lietuvai svarbaus įvykio istoriją.

Į mūsų šalį jau daugybę kartų kėsinosi priešiškai nusiteikusios imperijos. Ir kiekvieną kartą, nepabūgę jų agresijos, Lietuvos žmonės priešinosi – ar ginklu ar daina. Birželio sukilimas yra vienas iš šių pasipriešinimo pavyzdžių. Jo metu, Tarybų Sąjungos okupantai buvo išvyti, o viso to pradžia buvo Kauno mieste. Kadetų licėjaus bendruomenė vertina šį įvykį ir sukilėlių narsą. Todėl, bendradarbiaujant su mūsų socialiniais partneriais iš Vytauto Didžiojo karo muziejaus, nuspręsta įamžinti Birželio sukilimą kaip įmanoma tik kauniečiams: surengiant žygį po svarbiausias sukilimo vietas, kurias mokiniai aplankys naudodamiesi autentiškais 1936 m. Kauno miesto žemėlapiais.

Žygis prasidėjo Vytauto Didžiojo karo muziejuje. Atvykusiems renginio dalyviams buvo išdalinti žemėlapiai, pagal kuriuos komandos žygiavo vienu iš trijų maršrutų nuo 5 km iki 12 km, suskirstytų pagal amžiaus grupes. Kiekviename maršrute numatytuose punktuose mokiniai turėjo galimybę susipažinti su tos vietos istorija sukilimo kontekste ir atlikti specialias užduotis. Mokytojai taip pat neliko be užsiėmimų: jie dalyvavo seminare, kuriame apie sukilimo istoriją kalbėjo LR Seimo narys Prof. Valdas Rakutis ir Dr. Simonas Jazavita. Mokytojai galėjo pagilinti savo žinias apie mūsų valstybės istoriją ir gebės paaiškinti mokiniams apie sukilimo reikšmę.

Žygiui pasibaigus, renginio dalyviai vėl susirinko Karo muziejaus sodelyje. Prisiminus Birželio sukilimo įvykius buvo iškilmingai pagerbti žuvusieji laisvės kovotojai – Lietuvos šaulių sąjungos ir Kadetų licėjaus atstovai padėjo gėles prie Laisvės paminklo ir Nežinomo kareivio kapo.

Nuotraukų šaltinis: Vytauto Didžiojo Karo muziejus